JAK DBAĆ O PAZNOKCIE I SKÓRKI WOKÓŁ NICH?

Paznokcie - jak dbać o ich kondycję od środka?

Niektóre kobiety borykają się z kruchą i łamliwą płytką paznokcia w wyniku regularnego oraz lub nieumiejętnego nakładania/zdejmowania hybryd. Inne natomiast codziennie stykają się z detergentami czy twardymi przedmiotami, które mogą znacznie uszkodzić płytkę. Czasami jednak zdarza się, że paznokcie wyróżniają się naturalną skłonnością do łamania czy rozdwajania, a domowe sposoby na poprawę ich kondycji to jedyny ratunek. Aby skutecznie przeprowadzić pielęgnację paznokci, należy zastanowić się, co sprzyja ich łamliwości. Może być to spowodowane ubogą dietą, brakiem nawilżenia, zmianą temperatury, używaniem produktów z acetonem, częstym obcowaniem z detergentami czy nieumiejętnym piłowaniem paznokci. Jeśli określisz przyczyny, zastanów się nad zmianą diety bądź jej wzbogaceniem o produkty zawierające cynk czy żelazo. Wpływają bowiem na poprawę wyglądu skóry, włosów czy paznokci. Warto również zadbać o suplementację konkretnych witamin, takich jak witamina A, E, B1, B2, B3 czy B9, a także magnezu, żelaza i fosforu. Zarówno pierwiastki, jak i witaminy znajdują się w nasionach słonecznika, pestkach dyni, sezamie, maku czy suszonych owocach, jednak nie wyklucza się doustnej suplementacji w postaci tabletek. W przypadku witamin z grupy B warto wzbogacić dietę o zboża, jajka oraz rośliny strączkowe. Nie należy również zapomnieć, że picie dużej ilości płynów sprzyja poprawie kondycji paznokci, a także skóry i włosów.

Pielęgnacja paznokci - domowe sposoby

Zastanawiasz się, jak zadbać o paznokcie w domowych warunkach, a tym samym, jak dbać o skórki wokół nich? Czy jedynym sposobem na skuteczną pielęgnację jest zmiana diety? Otóż nie! Zmiana diety nie zawsze jest koniecznością, jednak doskonale sprawdzi się wśród kobiet, które od dawna borykają się z łamliwymi paznokciami. Bardzo często jest to uwarunkowane genetycznie, przez co nawet zwykły lakier do paznokci może osłabić ich kondycję. Podczas kuracji wzmacniającej warto nie tylko zadbać o odpowiednią suplementację witamin oraz minerałów. Zdarza się, że sprzymierzeńcami w walce z cienkimi paznokciami są również naturalne olejki, które pozwalają wzmocnić płytkę od zewnątrz.

Nietypowe połączenie - olejek i sok z cytryny

Jednym z ciekawych sposobów na pielęgnację paznokci w domu jest kąpiel dłoni w olejku. Produkt należy wlać do miseczki, a następnie podgrzać. Warto dodać również kilka kropel soku z cytryny. (Niektórzy wzbogacają wywar o witaminy A+E). Palce należy zanurzyć w oliwie na 10 do 15 minut. Zabieg można stosować od 2 do 3 razy w tygodniu.

Nocna regeneracja z olejkiem rycynowym

Najpopularniejszym rozwiązaniem na łamliwe paznokcie jest olejek rycynowy, który należy wcierać w płytkę paznokcia oraz skórki codziennie bezpośrednio przed snem. Na rynku są również dostępne kompozycje olejków pielęgnujących, które nie tylko wzmacniają, ale także nawilżają zniszczoną płytkę. Olejek rycynowy to stosunkowo tani sposób na to, jak dbać o skórki oraz paznokcie.

Regeneracja płytki paznokcia a olejek arganowy

Świetną propozycją na pielęgnację paznokci w domowych warunkach jest olejek arganowy, który należy podgrzać, a następnie obficie wmasować w paznokcie, dłonie oraz skórki. Wyjątkowo podczas tej regeneracji należy założyć bawełniane rękawiczki, które wspomogą proces skutecznego nawilżania oraz regeneracji.

Preparaty na wzmocnienie paznokci

Chcąc zadbać o uszkodzone paznokcie, warto także zainwestować w gotowe odżywki, które wystarczy nałożyć raz na kilka dni, a następnie usunąć za pomocą zmywacza do lakieru (należy jednak pamiętać, aby nie zawierał acetonu). Warto spojrzeć również na skład samej odżywki (np. tuż po zdjęciu hybrydy nie powinno stosować się preparatów z formaldehydem).

Suche i zadarte skórki - dlaczego?

To zazwyczaj skutek nieodpowiedniej pielęgnacji dłoni. Bardzo często przesuszone skórki to także efekt braku regularnego nawilżania skóry rąk za pomocą kremów. W wyniku czego szybko rogowacieją, stają się przesuszone. Łatwo można nimi o coś zahaczyć czy uszkodzić zdrowy wał paznokciowy. Zdarza się, że suche skórki mogą stanowić objaw choroby skóry np. alergii czy atopii, a nawet uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego. Tendencję do tego mają także kobiety, które dbają o manicure we własnym zakresie. Nieprawidłowe usuwanie skórek może znacznie je uszkodzić. W przypadku, gdy zbyt głęboko wytniemy skórki za pomocą cążek, może to spowodować szybkie ich narastanie lub wpływać na ogólny stan płytki paznokciowej. Jak zatem zadbać o skórki przy paznokciach, aby były zdrowe i zadbane? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Jeśli decydujemy się na pielęgnację paznokci oraz skórek w domowych warunkach, należy pamiętać o ich odpowiednim zmiękczeniu za pomocą żelu lub płynu. Najlepiej, aby w jego skład wchodziły substancje nawilżające oraz zmiękczające. Dodatkowo warto regularnie stosować wspomniane wcześniej olejki, które nie tylko doskonale sprawdzają się podczas poprawy kondycji paznokci, ale także głęboko nawilżają skórę wokół płytki. Nie można również zapomnieć o głęboko nawilżających kremach do rąk, zawierających masło shea, glicerynę, wyciąg z aloesu bądź olejek z orzechów makadamia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Utwórz konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub Zresetuj hasło